Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dawniej i dziś - wynalazki.

W tym tygodniu dzieci z grupy II  w trakcie zajęć i zabaw poznawały treści dotyczące tego jakie urządzenia towarzyszyły i pomagały w pracy człowiekowi dawniej i dziś. Ponieważ dzieci bardzo lubią poznawać świat za pomocą bezpośredniego doświadczania – wolą sprawdzić, jak coś działa, niż tylko o tym słuchać, dlatego dzięki zaangażowaniu i pomocy rodziców z grupy udało się zorganizować ciekawy kącik tematyczny z eksponatami codziennego użytku oraz sprzętami i urządzeniami z dawnych czasów. Znalazły się tam m. in. aparaty fotograficzne, lampy naftowe, młynki do kawy, stary amerykański  magiel z wyżymaczką, adapter, projektor z kliszą do wyświetlania bajek, żelazka na dusze i wiele innych ciekawych przedmiotów.

Przedszkolaki  podczas zajęć wysłuchały wielu ciekawych opowiadań („Od iskry do żarówki”, ,,Od rzeki i  kijanki do pralki”, ,,Historia roweru”) ukazujących historię różnych wynalazków.

Podczas zbaw z zabytkowymi telefonami, przedszkolaki uczyły się, jak rozpocząć i zakończyć rozmowę telefoniczną. Dowiedziały się, do czego może służyć komputer i jakie są rodzaje komputerów obecnie, a jakie były kiedyś: komputer ENIAC, komputer stacjonarny – dawny (z monitorem kineskopowym), laptop, smartfon, tablet, smartwatch. Miały również okazję zaprojektowania i wykonania robota z dostępnych materiałów. Poprzez zabawę w kalambury utrwalały nazwy poznanych sprzętów i urządzeń, ćwicząc przy tym również artykulację. Na zakończenie poznały wiersz Joanny Papuzińskiej Robotek i bawiły się wymyślając tańce robotów.

Warto wykorzystać i rozwijać dziecięcą ciekawość świata, ponieważ stymuluje ona procesy poznawcze i korzystnie wpływa na wszechstronny rozwój.